I Stensund på Marängsvägen 3 tronar det äldre torpet på kullen. Med anor från 1600 talet. Här har generationer under årtiondena brukat jorden och levt av vad naturen har att ge. Nu är det dags att lämna över till en ny generation.
Stanna till vid infarten och gå den nätta stigen upp på kullen. Här tronar det lilla torpet med dess vitputsade fasad. Kliv in över tröskeln och du kommer in i en lantlig och charmig stuga. Torpet har anor från 1600 talet och har genom åren moderniserats och totalrenoverats 1989 för ett trivsamt vinterbonat fritidshus. På tomten finns 3 byggnader; Huvudbyggnaden som inrymmer ett sovrum och kök/allrum med vedspis och sovrum med murspis. Trappa upp till oinredd vind. Den andra byggnaden inrymmer ett duchrum med separat WC (Kommunalt vatten och avlopp) med ingång från sidan av huset. Resten av huset inrymmer ett allrum med sovalkov. Den tredje byggnaden inrymmer ytterligare sovplatser med kamin och har en källare utifrån för potatis eller kanske en egen vinkällare. Gårdstunet är kringbyggt för en trivsam och lantlig känsla. Här finns plats för både odling och kanske drömmen om en egen höna får plats här. Denna fastighet är för dig som njuter av naturen, det enkla stillsamma livet med närhet till hav och skog. Eller kanske för dig som vill bygga till och utveckla det som redan finns. Stensund/Krymla erbjuder dig badplatser och möjlighet till båtbryggor.
Ta chansen! Kom på visning och upplev en plats med historiska vingslag. Välkommen!
Bostadshuset har många lantliga attribut såsom fina massiva trädörrar med gamla järnlås, vackra trägolv, vedspis, murspis och målad pärlspont på väggarna. Den putsade fasaden och de spröjsade fönstren ger karaktär åt huset. Hela torpet är totalrenoverat 1989. De andra två husen har rödmålad träfasad med flera sittplatser. Dusch och WC i sidobyggnaden för tillgänglighet från alla sovrum i de tre husen. Detta är verkligen en unik fastighet och lite utöver det vanliga. Det här måste upplevas.
Byggår1929
Byggnadstyp1-plans hus
FasadPuts och trä
TakTegelpannor samt koppartak på en av sidobyggnaderna
GrundTorpargrund på huvudbyggnad. Plintgrund samt platta på mark/torpargrund
StommeTimmer/Trä
Fönster2 glas kopplade samt 1 glas
VentilationSjälvdrag
UppvärmningDirektverkande el/ element samt kaminer.
VattenKommunalt vatten året om
AvloppKommunalt avlopp
TV och internet
Fiber finns i gatan utanför fastigheten. Ej anslutet.
Uteplats
Altan vid sidobyggnaderna samt uteplatser i trädgården
EnergideklarationBehövs ej
Radonbeskrivning
Under gränsvärdena
Övriga byggnaderSidobyggnad 1: Inrymmer separat WC och dusch med bastu ( ingång från utsidan) samt ett allrum med sovalkov.
Sidobyggnad 2: Gästrum med källardel/förråd från utsidan.
Växthus
Parkering
Parkering vid infarten av tomten
Renoveringar
2010: Ny puts på huvudbyggnad 2020: Målning fasad på båda sidobyggnaderna 2005: Duschrum i sidobyggnad 1 1989 renoverades vita torpet ( nytt tak och skorstenen, vinden m.m) 2010 fasaden av en bygbnadsvårds firma i Nyköping. ( stockar, vass hönsnät och rappning på ytan) 2024 renoverades golvet med en cement ram, stenar togs bort och isolerades med legokulor. Moderna ekgolv i stora rummet och hallen och sovrummet har tjocka plankor inköpta av ett annat gammalt hus. De är lösa. Nytt tak med nya tegelpannor. Några noch pannor har bytts under åren. Hus 2 blev färdigt efter 2009, men toaletten har fungerat från 1989 då plåtslagare gjorde koppartaket Hus 3 ( från 1800 talet) renoverades 1989. Golvet slipades och hade gamla plankor med några trä ? plugg?. Kaminen installerades. Väggarna tapetserades och taket gjordes om. Liten fransk balkong gjordes och dörrarna beställdes från en snickarfirma i Sthm. Snickarboden inreddes. Källaren fick cementgolv, nytt fönster bl.a.och bakom huset byggdes litet tak över vedförvaring.
Rättigheter och belastningarPlaner och bestämmelser: Byggnadsplan (Beslutsdatum: 1984-01-26, Senast ändrad: 2025-01-27). Planer och bestämmelser: Stensund 5:1 m fl, Ändring av detaljplan (Beslutsdatum: 1998-12-16, Senast ändrad: 2025-02-05). Gemensamhetsanläggning: TROSA STENSUND GA:1.
Pris3 285 000 kr (Utgångspris)
PantbrevPantbrev är uttagna om sammanlagt 260 000 kr
Kommentar driftskostnadNät 12150 el. 3708 summa 15858 kr
Driftskostander är alltid individuella och baseras på egen förbrukning och typ av elavtal.
Övrigt
Stensund och Krymla har 2 bad och båtbryggor i Samfälligheten. Fastigheten har anor från slutet av 1600 talet och har enligt sägen används som rastställe för dåtidens kunga färder från Gripsholms slott.