Listan med fördelar blir lång på denna idealiska trea med ett kanonläge i Brf Korkeken! Bostaden har en tacksam placering en trappa upp i hus med hiss. Här kan man njuta av den trevliga inglasade balkong om hela 11 kvm i bästa västerläge. Köket är väl tilltaget med plats för matgrupp. Innergården kommer bli magisk med grönska, pergola med sittplatser, odlingslådor och grillplatser. Här kommer atmosfären bli lugn och behaglig, som bäddat för att låta hemkänslan infinna sig.
Del av nyproduktionsprojekt
Detta objekt är en del av ett nyproduktionsprojekt. Klicka på knappen nedan för att gå vidare till projektsidan.
Hall/ Entré Rymlig hall med klinkergolv enligt planritning. Resterande yta ekparkett samt målade väggar. Garderob enl planritning.
Kök Skåpsinredning från Vedum, lådor med fullutdrag Classic samt gasdämpad stängning. Bänkskiva i laminat. Den maskinella utrusningen är rostfri. Integrerad diskmaskin, kyl och frys alt kombinerad kyl/frys, se planritning. Spiskåpa, ugn och mikro inbyggda i högskåp samt induktionshäll.
Vardagsrum Ekparkett samt målade väggar. Från vardagsrummet når man ut till den inglasade balkongen
Sovrum 1 15 kvm stort med parkett samt målade väggar. Här finns en stor skjutdörrsgarderob. Från detta rum når man även ut till balkongen. Sovrum 2 9 kvm stort sovrum, parkett och målade väggar.
Badrum/Tvätt Klinker på golv och kaklade väggar. Inredning från Vedum, med spegelskåp och kommod. Golvstående wc samt toalettpappershållare och eldriven handdukstork Vitvaror; tvättmaskin och torktumlare
Wc Klinker på golv och delvis kaklade väggar. Inredning från Vedum, med spegelskåp och kommod. Golvstående wc samt toalettpappershållare
NamnBonum Brf Korkeken
Äkta föreningJa
Föreningen äger markenJa
Övriga utrymmen
Till varje lägenheten tillhör ett vindsförråd. Det finns cykelparkering i uppvärmda cykelrum på innergården.
I föreningen finns en gemensamhetslokal belägen i markplan och en övernattningslägenhet om man går långväga gäster.
Allmänt om föreningen
Riksbyggens seniorboende, Brf Korkeken består av 58 bostadsrätten. En byggnad uppförs med 6 våningar och två trapphus och det andra huset om 5 våningar och ett trapphus. Solceller installeras på taket för att sänka föreningens driftkostnader. Bostadsrättsföreningen är ansluten till en bilpool och har tillgång till en bil som står parkerad i närheten.
Byggår2025
Har hissJa
TV och internet
Huset är anslutet till fiber vilket ingår i avgiften.
Uteplats
Balkong - Inglasad balkong om 11 kvm
Pris3 195 000 kr (Fast pris)
Månadsavgift6 031 kr
Kommentar månadsavgift
värme, kallvatten och fiber. El debiteras efter förbrukning, vilket även gäller varmvatten.
AndelstalAndel i föreningen: 0,018193 Andel av insats: 0,018434 Andel av årsavgift: 0,018193
Indirekt nettoskuldsättning812 864 kr
Kommentar indirekt nettoskuldsättningNettoskuld beräknad på andelstal