För dig som ställer höga krav på din nya drömbostad och önskar bo bekvämt med en fantastisk inglasad balkong i markplan, där du kan njuta av såväl vår som sensommar solen? Då är detta bostaden för dig! Lägenheten är social med trivsam planlösning och har ett härligt ljusinsläpp från de stora fönsterpartierna. Genomgående ekparkett, ljusa, släta väggar. Stilrent och snyggt kök med gott om förvaring, och bra arbetsytor. Två stycken stora och bra sovrum. Fräscht badrum med tvättdel samt separat gästwc.
Del av nyproduktionsprojekt
Detta objekt är en del av ett nyproduktionsprojekt. Klicka på knappen nedan för att gå vidare till projektsidan.
Entré/Hall Klinkergolv enligt planritning. Resterande yta ekparkett samt målade väggar.
Kök Skåpsinredning från Vedum, lådor med fullutdrag Classic samt gasdämpad stängning. Bänkskiva i laminat. Den maskinella utrusningen är rostfri. Integrerad diskmaskin, kyl och frys alt kombinerad kyl/frys, se planritning. Spiskåpa, ugn och mikro inbyggda i högskåp samt induktionshäll.
Vardagsrum Ekparkett samt målade väggar
Sovrum 1 10 kvm stort med parkett samt målade väggar. Här står 1 garderob. Sovrum 2 15 kvm stort sovrum, parkett och målade väggar. Skjutdörrsgarderob längst med ena väggen.
Badrum/Tvätt Klinker på golv och kaklade väggar. Inredning från Vedum, med spegelskåp och kommod. Golvstående wc samt toalettpappershållare och eldriven handdukstork Vitvaror; tvättmaskin och torktumlare
Wc Klinker på golv och delvis kaklade väggar. Inredning från Vedum, med spegelskåp och kommod. Golvstående wc samt toalettpappershållare
NamnBonum Brf Korkeken
Äkta föreningJa
Föreningen äger markenJa
Övriga utrymmen
Till varje lägenheten tillhör ett vindsförråd. Det finns cykelparkering i uppvärmda cykelrum på innergården.
I föreningen finns en gemensamhetslokal belägen i markplan och en övernattningslägenhet om man går långväga gäster.
Allmänt om föreningen
Riksbyggens seniorboende, Brf Korkeken består av 58 bostadsrätten. En byggnad uppförs med 6 våningar och två trapphus och det andra huset om 5 våningar och ett trapphus. Solceller installeras på taket för att sänka föreningens driftkostnader. Bostadsrättsföreningen är ansluten till en bilpool och har tillgång till en bil som står parkerad i närheten.
Byggår2025
Har hissJa
TV och internet
Huset är anslutet till fiber vilket ingår i avgiften.
Uteplats
Balkong - Stor inglasad balkong om 22 kvm.
Pris2 600 000 kr (Fast pris)
Månadsavgift6 002 kr
Kommentar månadsavgift
värme, kallvatten och fiber. El debiteras efter förbrukning, vilket även gäller varmvatten.
AndelstalAndel i föreningen: 0,018108 Andel av insats: 0,015001 Andel av årsavgift: 0,018108
Kommentar indirekt nettoskuldsättningNettoskuld beräknad på andelstal.