Välkommen till Turessonsgatan 1! På en avskild och ostörd plats, längst ner vid sjön Boren, finner ni en fastighet med ett oslagbart läge och en bostad som direkt fångar blicken. Fastigheten ligger högt belägen och framför huset breder sjön Boren ut sig. Vattnet blir ständigt närvarande såväl inne i bostaden som ute i trädgården. Ibland spegelblankt och stilla, ibland levande av vindens rörelser. Årstiderna förändrar landskapet och gör att utsikten aldrig riktigt ser likadan ut och de magiska soluppgångarna över sjön förgyller morgonkaffet från den inbyggda balkongen eller inglasade uterummet.
Huset är en välbyggd gedigen timmerbyggnad med murad grund som skapar karaktär och ett genuint intryck. Bostadens 95 kvadratmeter fördelas över två plan och erbjuder en fin kombination av sociala ytor och mer privata rum. Genom bostadens flesta rum gör sig sjöutsikten påmind och blir en naturlig del av inomhusmiljön som skapar en lugn och trivsam atmosfär.
Entréplanet välkomnar med en rymlig hall som leder vidare till bostadens olika delar. Köket är välplanerat med gott om arbetsytor och bra förvaring, samtidigt som det finns plats för ett matbord vid fönstret. Vardagsrummet är ett av bostadens finaste rum som präglas av det generösa ljusinsläppet och även här får blicken söka sig ut mot Boren genom fönstren. Ett rum att samlas i, men också en plats att slå sig ner och bara njuta av lugnet och utsikten. På entréplanet finns även wc samt duschrum, båda med access från hallen. En trappa upp väntar bostadens mer privata del. Här finns ett stort sovrum, ett tv-rum och en möblerbar hall som ger extra utrymme att nyttja efter behov. Från tv-rummet nås den inbyggda balkongen, en särskild plats i huset med en fin utsikt över Boren. Här kan morgonkaffet avnjutas med sjön som närmaste vy eller kvällen avslutas medan ljuset sakta förändras över vattnet. I källarplanet finns ytterligare ett inrett rum som passar utmärkt som gästrum, arbetsrum eller för den som behöver ett extra utrymme. Här finns också praktiska ytor i form av pannrum, tvättstuga och bra förvaringsmöjligheter.
Huset omges av en uppvuxen trädgård med äppleträd, vackra rosor längs husgrunden och grusgångar. Här finns gott om plats att njuta av både lugna stunder och trevligt umgänge.
I anslutning till huset finns ett inglasat uterum med altandäck runt omkring, vilket skapar en naturlig plats att samlas på. Under årets varmare månader blir detta en självklar plats för långa middagar, en kopp kaffe i solen eller bara en stunds avkoppling med utsikt över den vackra omgivningen.
Från tomten leder en trappa ner mot vattnet och bryggan som gör det möjligt för ett uppfriskande morgondopp, bad under varma sommardagar eller en lugn stund vid vattnet. Vid bryggan finns även möjlighet att lägga till med båt, vilket ger ytterligare möjligheter att njuta av livet på och kring sjön. Längst upp på tomten finns även ett stort garage med tillhörande uppfart och gott om plats för parkering.
Välkommen till ett hem med genuin karaktär, lugnet och sjön Boren alldeles intill!































