Fältabacken/ Wilson Park, Helsingborg

Falkenbergsgatan 1

Såld
  • 6 rum
  • 122 + 61 kvm
  • Villa

En "modern" resa tillbaka till 1920-talet!

En "modern" resa tillbaka till 1920-talet!

Stig in i en förtrollande villa från det glittrande 1920-talet. Denna underbara bostad har varsamt renoverats genom åren, med bevarade tidstypiska detaljer som förhöjer dess charm och karaktär. Här, i den inbjudande hallen, känner man omedelbart husets gedigna historia. En gång i tiden var detta ett flerfamiljshus, och det märks i den imponerande trappan och den generösa takhöjden som välkomnar dig vid entrén.

Efter hallen möts du av en gullig liten korridor som leder till köket och vardagsrummet. Här finns även en välskött toalett med delvis kaklade väggar och ett praktiskt förvaringsutrymme.

Köket är en dröm med sin generösa arbetsyta och fönster som ger en underbar utsikt över trädgården. Här finner du stilrena köksluckor i beige färg, träarbetsbänkar och en dekorativ porslinsvask. Intill köket ligger matrummet, som öppnar upp mot vardagsrummet och dubbla dörrar som leder ut till ett soligt trädäck. Matrummet är rymligt och perfekt för att välkomna vänner och familj till middagar och mys framför den sprakande brasan i vardagsrummet. Vardagsrummet är inget mindre än en pärla med sitt vackra burspråk och en takrosett som skapar en atmosfär av tidlös elegans.

Planlösningen på entréplanet, med matrum och vardagsrum i fil, gör det lätt att utnyttja sällskapsytorna.

Den gedigna trappan leder dig upp till övervåningen, där du finner tre charmiga sovrum. "Master bedroom" är som taget ur en dröm med sina vita plankgolv, vackra fönster och en balkong i västerläge som erbjuder solnedgångar som smälter hjärtat. Det andra sovrummet är lika charmigt och det tredje sovrummet är som en sagoprinsessas kammare med vita plankgolv och en imponerande garderobsvägg med rustika bjälkar. Här finns även en öppen spis som ger en extra touch av karaktär. I hallen ovanför trappan finner du ett stilrent badrum försedd med dusch.

Vinden har omvandlats till en fantastisk plats för avkoppling, med ett allrum som är perfekt för mysiga stunder framför kaminen och ett gästrum. Stora takfönster släpper in det naturliga ljuset och skapar en ljus och luftig atmosfär. Dessutom får vi en utsikt över staden på köpet.

Källarplanet har både ingång från hallen och trädgården och erbjuder många användbara utrymmen, inklusive ett förråd, skafferi, hobbyrum och tvättrum.

Detta är helt enkelt ett hem som omfamnar sin historia samtidigt som det erbjuder modern komfort och stil. En plats där tidens skönhet och elegans möter nutidens bekvämlighet.

Mer om mäklarna