Välkommen till denna renoverade lägenhet med genomgående parkettgolv, ett nyare och stilrent kök med fin maskinpark som delvis är integrerade. Duschrummet är helkaklat och har både golvvärme och handduksvärmare. Lägg här till ett stort sovrum och ett rymligt vardagsrum, därifrån du når den inglasade balkongen. Det höga läget gör bostaden ljus och du njuter samma fina utsikt mot havet och Södra Berget från såväl sovrum, kök, vardagsrum, som balkong.
Här bor du i ett mycket lugnt område med skogen och elljusspår intill, men med stadsbuss nr 1 strax utanför och bara en kort promenad ifrån Skönsberg med all dess butiker och service.
HALL Hall med mycket god förvaring i en enkel och i två nya dubbelgarderober med fin inredning och belysning. Här finns också god plats för avhängning av ytterkläder. Parkettgolv och målade väggar.
KÖK Stilrent kök med luckor i vitt och fina arbetsytor. Köket är utrustat med inbyggd varmluftsugn, inbyggd micro, induktionshäll, integrerad diskmaskin, fläkt och en integrerad och kombinerad kyl/frys. I köket finns en trevlig matplats för ca 4 personer vid fönstret med utsikt mot havet. Parkettgolv, målade väggar samt en fondtapet.
DUSCHRUM Helkaklat i samband med stambytet och med skön golvvärme Här finns dusch, wc, handduksvärmare och ett tvättställ med kommod och spegelskåp. Här är också förberett för installation av tvättmaskin för den som önskar.
VARDAGSRUM Fint med parkett och ljust målade väggar. Här finns plats för såväl soffa som en matgrupp. Härifrån når du även den inglasade balkongen.
SOVRUM Rymligt sovrum med parkettgolv och målade väggar.
INGLASAD BALKONG I soligt söderläge och fin utsikt. balkongen är inredd med en textilmatta.
NamnHSB Brf Tjädern
Äkta föreningJa
Föreningen äger markenJa
Allmänt om föreningen
FÖRSÄKRING Fastigheten är fullvärdesförsäkrad i Folksam. I försäkringen ingår styrelseansvar samt bostadsrättstillägg.
GÅRDSPLATS Föreningen ligger centralt och har samtidigt nära till naturen. Här finns grönområden, en grillplats, flera möjligheter att sitta utomhus och skogen alldeles intill. Samtidigt har de boende en fantastik utsikt över Sundsvall och havet. Vår lekplats ligger på baksidan om fastigheterna, med skogen intill. Här finns besiktigade gungor och andra lekredskap. Det finns även sittplatser.
TILLÅTER FÖRENINGEN DELAT ÄGANDE Ja
Medlemsavgift till HSB 500 kr/medlem (engångskostnad för samtliga lägenhetsägare, en slags deposition som återbetalas vid utträde ur HSB) samt 300 kr i medlemsavgift första året per lägenhet.
Parkering
61st p-platser med eluttag. Går att hyra för 185kr/mån. Separat kö. 20 Garage . Går att hyra för 350kr/mån. Separat kö
Alla boenden kan söka ett parkeringstillstånd. Gästparkeringar, som betalas via Parkster, men där de första 4 timmarna är kostnadsfria.
HSB har digital köhantering via Mina sidor på HSB.se, där man registrerar sig i kö för parkering. Utifrån ihopsamlade köpoäng blir man tilldelad plats så snart det finns ledigt.
Övriga utrymmen
Till varje lägenhet hör ett källarförråd samt ett matkällarförråd.
Cykelparkering finns utomhus vid cykelpollare samt i källaren i respektive huskropp. Föreningen har två tvättstugor i vardera huskropp. Nås via denna trappuppgång. Det finns ett sophus på gården där man kan sorterar sitt avfall. Skyddsrum finns i båda huskroppar. Information om var dessa är belägna finns i varje trapphus. Det finns en samlingslokal som går att hyra för privata tillställningar. Övernattningslägenhet
GÅRDSPLATS Föreningen ligger centralt och har samtidigt nära till naturen. Här finns grönområden, en grillplats, flera möjligheter att sitta utomhus och skogen alldeles intill. Samtidigt har de boende en fantastik utsikt över Sundsvall och havet. Vår lekplats ligger på baksidan om fastigheterna, med skogen intill. Här finns besiktigade gungor och andra lekredskap. Det finns även sittplatser.
Byggår1956
Har hissNej
Värme och ventilation
Fjärrvärme Självdrag
TV och internet
Bredband via Telenor ingår i månadsavgiften (250/250 Mbits) Kabel-TV via Tele 2, grundutbudet ingår i månadsavgiften
Uteplats
Balkong - I soligt söderläge och fin utsikt. balkongen är inredd med en textilmatta.
EnergideklarationUtförd 2021-10-19
EnergiklassC
Renoveringar i föreningen
2009 - Stambyte VA 2011 -Takrenovering 2012 - 2013 Byte av dörrar samt fönster 2018 - Asfaltering parkering A-Huset 2019 - Påbörjat förbättra ventilationen, montering fläktar i badrummet för bättre frånluft A huset, Byte garageportar på garagen, Renspolning samt filmning av avloppsrör för att upptäcka eventuella skador (rostangrepp). Tätning av balkonger 2020 - Byte till nytt styrsystem för undercentralen. Färdigställa ventilationen bättre luftflöde med hjälp av fläkt i badrummet och installation av raditordon B huset. Byte av trappsteg för ingång till källaren A-huset och övre ingång B-huset 2021 - Installation av portlås och porttelefoni 2022 - Radonmätning och åtgärder har utförts där behov funnits. Relining av avlopps stammar Tjädervägen 15-23. 2023 - Byte av radiatorventiler och termostater samt injustering av värmesystem. Obligatorisk ventilationskontroll OVK har genomförts. 2024 - Renoverat övernattningslägenheten 2024 - Byte av rökluckor
Kommande renoveringar i föreningen
Byte av värmeväxlare inom 5 år
Pris550 000 kr (Utgångspris)
Månadsavgift4 302 kr
Kommentar månadsavgift
I månadsavgiften ingår; värme, vatten, internet, grundutbudet för kabel-TV, balkongtillägg och bostadsrättstillägg till din hemförsäkring
AndelstalAndel i föreningen: 0,6962 % Andel av insats: 0,6962 % Andel av årsavgift: 0,006962
Indirekt nettoskuldsättning83 317 kr
Överlåtelseavgift1 480 kr, betalas av köparen
Pantsättningsavgift592 kr
PantsattJa
Inre reparationsfond7 021 kr
Inre reparationsfondsbeskrivning
Det sätts inte längre av några medel till den inre reparationsfonden.
Driftskostnad115 kr/månad
Driftkostnad fördelas påHushållsel: 115 kr/månad
Kommentar driftskostnadFöreningen har gemensam el, vilket innebär att elnätsavgiften ingår i månadsavgiften medan du som innehavare endast betalar för elförbrukningen.
Övrigt
Medlemsavgift till HSB 500 kr/medlem (engångskostnad för samtliga lägenhetsägare, en slags deposition som återbetalas vid utträde ur HSB) samt 300 kr i medlemsavgift första året per lägenhet.