Varmt välkommen till Flodins väg 6 och denna stilrena 3:a med hög standard och låg avgift! Genomgående enhetligt parkettgolv och färgval. Charmigt vardagsrum med utgång till inglasad balkong i söderläge, trivsamt kök med vita skåpluckor kombinerat med vitt kakel. Fräscht helkaklat badrum med vikbara glasväggar, spotlights i taket och tvättmaskin. Två rymliga sovrum också med parkettgolv och praktisk förvaring.
Brf Liljan består utav 4 flerbostadshus med totalt 62 lägenheter med bostadsrätt och 2 lokaler med hyresrätt. Flera stora renoveringar är genomförda tex. stambyte 2005, takomläggning 2001 och fönsterbyte 1993. Belåningen per/kvm uppgår till 3 001 kr/m2 enligt årsredovisning 2024. Föreningen disponerar flertalet parkeringsplatser och garageplatser med separat kösystem. En laddstolpe med två platser är installerad och parkeringssystem med 5 h laddtid tillämpas. Bostadsrättsföreningen har även ett gästrum som den boende får hyra.
Toppenläge på Abborberget med promenad - och cykelavstånd till Strängnäs centrum med ett härligt utbud av butiker, restauranger & kulturliv. Ifrån resecentrum tar tågresan till Stockholm ca 48 min. I närheten utav lägenheten finns också Abborbergets badplats i söderläge.
REDO™
Detta är en REDO™ bostad. Kontakta mäklaren för mer information.
Välkomnande entréhall med klinkergolv och spotlights. Hatthylla och flera garderober skapar praktisk förvaring. Entréhallen leder vidare in till kök och vardagsrum.
Vardagsrum
Trivsamt vardagsrum med parkettgolv och utgång till inglasad balkong i söderläge. Balkongen är inredd med trall och möblerbar med utemöbler. I vardagsrummet ryms både matgrupp och soffgrupp.
Kök
Stilrent kök med vita skåpluckor, generösa arbetsytor & vinkyl. Induktionshäll, spisfläkt, kyl/frys och diskmaskin. Matplats invid fönster.
Sovrum 1
Sovrum 1 nås via entréhallen och är inredd med parkettgolv och flera förvaringsskåp. Sovrummet är möblerbart med dubbelsäng.
Sovrum 2
Sovrum 2 återfinns jämte vardagsrummet och är inrett med flera garderober. Sovrummet är möblerbart med enkelsäng och skrivbord.
Badrum
Smakfullt badrum inrett med kakel och klinker. Vikbara duschväggar i glas, handukstork, tvättmaskin, wc.
NamnBrf Liljan
Äkta föreningJa
Föreningen äger markenJa
Övriga utrymmen
Antal lägenheter: 62
Allmänt om föreningen
ALLMÄNT OM FÖRENINGEN Föreningen består av fyra stycken flerbostadshus i tre våningar.
BYGGNADSÅR 1960-63
KONTAKT Hans Jörgen Johansson
Har hissNej
Renoveringar i föreningen
2018: OVK-besiktning samt rengöring av ventilationssystemet. 2018: Fasadrenovering och plåtdetaljer/balkongräcken 2018: Gästrum inrett i Flodins väg 10 2016 -Belysning i trapphus och vid entréer 2011: Tvättstugor, klinkergolv i tvättutrymmen 2009: Skärmtak vid entréer A och C 2009: Säkerhetsdörrar 2008: Staket 2007: Bredband, stadsnätet
2005: Byte vatten -och avloppsstammar 2001: Omläggning tak 1993: Omputsning fasader, fönster och entré 1993: Inglasning av balkonger
Pris1 775 000 kr (Utgångspris)
Månadsavgift3 475 kr
Kommentar månadsavgift
Ink. värme/VA.
AndelstalAndel i föreningen: Uppgiften har ej gått att få fram Andel av insats: 1,38174 % Andel av årsavgift: 0,0162622