Välkommen till en mycket trivsam bostad i ett vackert sekelskifteshus. Här bor du högt upp i fastigheten, på fjärde våningen, med fri utsikt över takåsar och intilliggande stadskvarter. Läget ger ett lugnt boende och ett fint naturligt ljus.
Lägenheten fullkomligt badar i ljus tack vare de tre höga korsfönster som verkligen är bostadens stora kvalitet. De skänker rummet ett generöst ljusinsläpp och förstärker sekelskifteskänslan tillsammans med de höga taken och de fina proportionerna.
Planlösningen är smart. Rummet rymmer både soffa, matplats och sängdel på ett bra sätt. Köket är fullt utrustat och i gott skick med bra arbetsytor och god förvaring, vilket gör vardagen enkel.
Bostaden ligger på oerhört eftertraktade Gästrikegatan - ett lugnt läge i Vasastan med direkt närhet till både Vasaparken, Rörstrandsgatans utbud av restauranger och caféer samt goda kommunikationer.
En välbevarad och välplanerad sekelskiftesetta där läget i huset, ljuset och de stora korsfönstren gör en tydlig skillnad.

