Råsunda, Solna

Mittfältsgatan 11, Vån 4!

Såld
  • 2 rum
  • 68 kvm
  • Bostadsrätt

Möjlig 3:a högt upp i huset med fri utsikt från fönster och balkong med kvällssol!

Varmt välkommen till denna stilfulla och välskötta 2:a (som enkelt går att göra om till en 3:a) om 68 kvm med en fantastisk balkong i insynsfritt västläge och med utsikt över Råsundas takåsar! Här bjuds det inte bara på öppenhet utan även på ett utmärkt ljusinsläpp tack vare de stora fönsterpartierna och balkongdörren. Denna bostad är renoverad efter inflytt och istället för vägg med kyl och frys i köket har detta bytts ut till en köksö som inte bara bidrar till mer arbetsyta och en härlig plats för vänner och familj, men även ett helt annat ljusinsläpp som genomsyrar hela vardagsrummet och köket. Full maskinell utrustning samt gott om såväl arbetsyta längs bänkskiva och köksö som förvaring i de flera under- och överskåpen. Lägenhetens rymliga matplats ger er plats för större matbord med stolar eller alternativt göra om det till ett andra sovrum. Vardagsrummet är lättmöblerat och rymmer soffa och TV-möbel samt övrigt möblemang. Balkongen vetter mot väst vilket ger många soltimmar från sen eftermiddag till solnedgång. Här får ni plats med utemöbler och vackra planteringar, samt att belysning och två eluttag finns att ta del av. Det helkaklade badrummet med golvvärme är välutrustat med tvättmaskin, torktumlare, duschvägg, handdukstork och linneskåp. Lägenheten har ett svalt sovrum med en garderobsvägg och plats för dubbelsäng samt tillhörande nattduksbord och övrig förvaringsmöbel eller skrivbord. Hallen har ett ekparkettgolv och vita väggar som genomsyrar resten av bostaden och skapar en stilfull och ren känsla. Här är det bara att flytta in, varmt välkommen till ert nya hem!

FÖRENING
Brf Derbyt är en äkta bostadsrättsförening som innehar 157 lägenheter med bostadsrätt och 3 lokaler med hyresrätt (uthyrda till Little Peace Yoga AB, October Stockholm AB och SDG Swedish Design Group). Föreningen äger marken som byggnaden från 2020 står på, och som medlem har man tillgång till två miljörum samt cykelrum och barnvagnsrum i varje trappuppgång. Innergården bjuder på cykelställ, soffor, sandlåda, utegrill och picknickbord under en härlig pergola samt en känsla av historia då det tidigare var platsen för Råsundastadion innan den flyttades till Arenastaden. Föreningen har 3 lika stora lån där ett av lånen har en rörlig ränta. De resterande lånen har en ränta på 0,9% respektive 1,0%. Föreningen har beslutat om en extraamortering vilket sänker skuldsättning per kvm från 14 300kr till 13 860kr. Elförbrukning debiteras i efterskott via månadsavgift samt att den mäts enskilt för varje lägenhet.

PARKERING
Garage finns under fastigheten och bokas via Parkman AB.
Boende 16.00-09.00 vardagar, dygnet runt på helger 1020 kr/mån
Boende dygnet runt 2 348 kr/mån
Boende timtaxa 15 kr/tim
Plats för laddning och MC finns också
Parkering för ej boende i föreningen är 30 kr per påbörjad timme alt 180kr/dygn. I övrigt råder boendeparkering på gatan i Solna för 400 kr/månad alternativt 1 000 kr/kvartal.

OMRÅDE
På Mittfältsgatan erbjuds ett boende mitt bland charmiga promenadstråk runt byggnader från förra sekelskiftet och mysiga caféer, butiker och restauranger samtidigt som flertalet kommunikationer. Buss 515 med kort restid till Odenplan går från närliggande Råsundavägen och tunnelbana nås närmast från Näckrosens eller Solna Centrums nedgång endast ett fåtal minuter bort. Solna Centrum har, förutom över 120 butiker, tunnelbana, tvärbana och bussar samt pendeltåg nås från Solna Station, också det bara en promenad bort. För mer shopping och upplevelser finns såväl Westfield Mall of Scandinavia och natursköna områden som Råstasjön, Lötsjön och Hagaparken i närheten. I framtiden kommer den nya gula tunnelbanan ha en nedgång precis i närheten vilket förutom att öka kommunikationer även kan antas ha en mycket positiv effekt på försäljningsvärdet. Dessutom har Solna Sveriges näst lägsta skatt!

För mer information kontakta ansvarig fastighetsmäklare Robert Sundström på 076-8975795

Mer om mäklarna