Limhamns sjöstad, Limhamn

Fernissagatan 6

Såld
  • 4 rum
  • 91 kvm
  • Bostadsrätt

välplanerad fyrarummare på Limhamns sjöstad!

välplanerad fyrarummare på Limhamns sjöstad!

**Kontakta mäklaren vid intresse för visning!**

På första våning i ett nyproducerat hus från 2020, finner ni denna fantastiska fyrarummaren på gavel med stor uteplats i västerläge. Här erbjuds fina ytskikt, härlig takhöjd, stora väldisponerade rum och öppen planlösning. Dessutom så erbjuds två badrum varav båda utrustade med dusch - vilket förenklar vardagen med flera i hushållet. Köket från Vedum snyggt grått och utrustat med allt som man behöver!

Utöver allt fint med själva bostaden har föreningen också, förutom en fin och mysig innergård, även en stor takterrass som är fri att nyttjas av föreningens medlemmar och två övernattningslägenheter att hyra. Här finns olika sittgrupper och plats för grill och utsikten sträcker sig i dagsläget hela vägen längs Ribersborg till Malmö Live.

Det är ingen hemlighet att Limhamns Sjöstad är ett av Malmös mest spännande stadsdelar just nu, med ett ständigt växande och utvecklande. Samtidigt som nyproduktionen ökar tillkommer också ett ökat serviceutbud och nyligen har ICA Supermarket öppna upp portarna precis på andra sidan gatan från lägenheten. Här bor man nära havet med trevligt umgänge vid kajkanten, Glasbruksskolan samt med kort promenad till Limhamns centrum, Ribersborgsstranden och Hylliekrokens golfbana! Ta en skön cykeltur på 5 km längs havet in mot Malmö City eller 7:ans busslinje på Limhamnsvägen. Välkommen på visning!

Mer om mäklarna