Välkommen till denna eleganta lägenhet. Högt upp på fjärde våningen med hiss väntar ett hem där varje detalj är noga genomtänkt. Den öppna planlösningen, den eleganta fiskbensparketten och det påkostade köket från Ballingslöv samspelar och skapar en känsla som verkligen sticker ut. De lyxiga tillvalen och den platsbyggda förvaringen förstärker helheten och gör bostaden både funktionell och stilren. Här bor du i en miljö som passar perfekt för såväl paret som söker något utöver det vanliga som för personen som lämnat villan och vill hitta något bekvämt i hög klass.
Västra Fäladen är idag ett av Landskronas mest efterfrågade områden, inte minst BRF Kungen. Här bor du lugnt och trivsamt med lika nära till centrum som till Borstahusens småbåtshamn. I området finns bl.a mataffär, förskolor, gym, vårdcentral, apotek, goda bussförbindelser och fina grönområden.
Detta är en bostad du inte vill missa, boka in din plats på första visningen redan nu!
Till lägenheten hör både ett vinds- och källarförråd.
KommunLandskrona
TypBostadsrätt
UpplåtelseformBostadsrätt
TillträdeEnligt överenskommelse
Rumsbeskrivning
Du kliver in i en välkomnande hall med gott om plats för avhängning. Till vänster möts du av stora skjutdörrsgarderober i spegelglas som både ger bra förvaring och förstärker den redan rymliga känslan. På golvet ligger klinker som på ett naturligt sätt övergår i ett ljust och elegant fiskbensparkett, vilket sätter tonen för resten av bostaden.
Vidare till höger från hallen kommer du in i ett modernt kök där man verkligen har tänkt på de små detaljerna. Den smart placerade köksön blir en naturlig samlingspunkt i den luftiga planlösningen och fungerar lika bra som arbetsyta som för sällskapsyta. Köket är i en svart kulör från Ballingslöv och är fullt utrustat med integrerad kyl och frys, diskho, spishäll med nedsänkt fläkt, integrerad diskmaskin, inbyggd ugn och mikro och såklart, en vinkyl. På detta har man satt en ljus bänkskiva i sten - och känslan är bara wow!
Går du istället till vänster från hallen öppnar ett stort vardagsrum upp sig där du får plats med både matplats och soffgrupp. Här släpper stora fönster in rikligt med ljus och skapar en luftig och trivsam känsla. Från vardagsrummet når du den inglasade balkongen i soligt västerläge, med utsikt över Öresund.
Går du tillbaka i riktning mot köket når du sovrummet, där platsbyggd förvaring kombineras med en stämningsfull akustikpanel som ger rummet en varm och ombonad känsla. Här finns plats för en dubbelsäng och ett mindre bord.
På vägen mot sovrummet passerade du badrummet, som är helkaklat och renoverat i samband med föreningens stambyte för några år sedan. Här finns duschhörna, kombinerad tork/tvättmaskin, vägghängd toalett samt handfat med tillhörande kommod.
NamnBrf Kungen
Äkta föreningJa
Föreningen äger markenJa
Allmänt om föreningen
Bostadsrättsföreningen Kungen är en privat och fristående förening som förvaltar fastigheterna Kungen 6, 7, 8 samt Bonden 3. Föreningen äger marken och består av fyra 8-våningshus som uppfördes mellan 1969 och 1971, med totalt 392 lägenheter.
Lägenheterna är fördelade enligt följande: 40 st 1 rok om 41 kvm 104 st 2 rok, varav 64 st om 63 kvm och 40 st om 58 kvm 208 st 3 rok om 81 kvm 40 st 4 rok om 106 kvm
Husen är placerade på en stor tomt om cirka 70 000 kvm med generösa grönytor och lekplatser. Från de övre våningsplanen erbjuds fri utsikt mot Öresund i väster, med Ven och Själland i blickfånget, medan området åt öster vetter mot Karlslund med en vacker bokdunge som fond.
Ekonomisk förvaltare är Bredablick/PHM.
Föreningsinformation är hämtad från årsredovisning, stadgar och kontakt med föreningen. Uppgifterna bör kontrolleras av köparen om något är av särskild betydelse.
För mer information se föreningens hemsida: http://brfkungen.dinstudio.se/
Parkering
Parkeringsplats ingår i månadsavgiften. Garage finns att hyra för 300 kr/månad, separat kösystem.
Övriga utrymmen
I föreningen finns flera gemensamma utrymmen för de boende. Festlokal och övernattningslägenhet finns att hyra via expeditionen.
I hus nr 8 finns en bastu, där bokning sker via expeditionen.
Mellan hus nr 4 och 8 ligger även ett bibliotek.
Tvättstugor finns i gavlarna till varje fastighet och är utrustade med torktumlare, torkrum och mangel.
På området finns dessutom miljöhus för sopsortering samt cykelförråd.
Byggår1969-1971
Har hissJa
Värme och ventilation
Fjärrvärme Mekanisk frånluft
TV och internet
Kabel-tv via Tele2 och Fiber via Landskronas stadsnät
EnergideklarationUtförd 2019-11-29
EnergiklassD
Renoveringar i föreningen
2003-2005 Fasaderna renoverades och burspråk mot öster installerades
2017 Parkeringsplatserna breddades Ny asfaltbeläggning
2023 Stambyte inkl. renovering av samtliga badrum och gästtoaletter Hissar Fiber
2024 Installation av elbilsladdare, totalt 84 laddplatser
2024-2025 Byte av bottenavlopp Utbyte av passersystem, inklusive nytt bokningssystem för tvättstugor samt bokning av övernattningslägenhet och festlokal
Kommande renoveringar i föreningen
Takbyte för hus 2 är planerat, men inget datum är ännu fastställt.
Pris1 895 000 kr (Utgångspris)
Månadsavgift4 416 kr
Kommentar månadsavgift
I månadsavgiften ingår parkering (360kr/år), kabel-tv(420kr/år), värme (5959kr/år), vatten, brf-tillägg(99kr/år) samt bredband (576kr/år)
Avgifterna höjdes med ca 4% 2026
AndelstalAndel i föreningen: 0,22485
Indirekt nettoskuldsättning343 870 kr
Kommentar indirekt nettoskuldsättningSom underlag till beräkningen har föreningens årsredovisning för 2024 använts. Anses uträkningen av nettoskuldsättningen vara av betydelse uppmanas köpare att göra en egen uträkning.
Överlåtelseavgift1 470 kr, betalas av köparen
Pantsättningsavgift588 kr
Driftskostnad400 kr/månad
Driftkostnad fördelas påHushållsel: 400 kr/månad
Kommentar försäkringHemförsäkring ska tecknas av bostadsrättsinnehavaren.
Områdesbeskrivning
Landskrona är en stad som kombinerar modern utveckling med historisk charm och arkitektoniskt värde, där närheten till både natur och stadsliv skapar en trivsam och tillgänglig miljö. Staden är en av Sveriges parktätaste och oavsett var du befinner dig har du alltid nära till gröna rekreationsområden. De lummiga parkerna och den inbjudande kustlinjen mot Öresund erbjuder en idealisk miljö för avkoppling och fritidsaktiviteter. Här möts du av även av ett levande stadsliv med ett rikt utbud av kultur och nöje såsom Citadellet, museer, teater, konsthall och vårt randiga Landskrona BOiS.
För den som vill hålla sig aktiv erbjuder staden en mängd möjligheter; Från den natursköna strandpromenaden till utegym, joggingspår, mängder av småbåtshamnar och inte minst populära badplatsen Cement. Du hittar även segel- och kanotklubbar, minigolf, en utmanande golfbana och alla möjliga idrottsföreningar! Här finns något för alla, oavsett om du söker sportiga eller mer stillsamma aktiviteter.
Landskrona är strategiskt placerad i den växande Öresundsregionen, vilket gör staden lockande för entreprenörer och företag. Det satsas mycket på skolor och att skapa en miljö som främjar tillväxt och innovation. Avstånden inom staden är korta, vilket gör det enkelt att ta sig mellan jobb, hem och Centrum. Den välutvecklade kollektivtrafiken gör det smidigt att pendla till närliggande städer som Helsingborg, Lund och Malmö. Helsingborg nås på bara 13 minuter med tåg och Lund och Malmö ligger inte långt bort. För bilpendlare är närheten till motorvägarna E20 och E6 fördelaktig.
Landskrona är en stad att trivas i, med närhet till det mesta - vare sig du söker ett aktivt liv vid havet eller vill njuta av den småstadscharm som präglar stadens många kvarter och torg.
Övrigt
Lämna gärna dina kontaktuppgifter redan idag så tar vi kontakt med dig så fort det närmar sig visning. Dina uppgifter lämnar du enkelt genom att göra en intresseanmälan på hemsidan eller genom att ta kontakt med ansvarig mäklare, august.carlsson@skandiamaklarna.se 070 - 433 13 70
Hoppas vi hörs och ses! Bra att tänka på: Förbered dig som potentiell köpare så mycket du kan för att maximera dina chanser när budgivningen sätter igång; * Prata med din bank angående lånelöfte eller fråga oss; Jag/vi ber gärna våra bankkontakter att ringa upp dig med ett bra erbjudande! * Äger du ditt nuvarande boende / Behöver du sälja för att kunna köpa ett nytt? Jag hjälper dig gärna med en värdering och/eller att lägga upp en plan för din försäljning!