Varmt välkomna till denna otroligt fina fyra i populära BRF Ripan! Här finner du stora ytor och generöst med ljusinsläpp ifrån olika väderstreck.
När du stiger in genom hallen möts du av fräscha golv och nymålade ytskikt som sträcker sig igenom hela lägenheten. Badrummet är nyrenoverat och är utrustat med tvättmaskin, torktumlare, kommod samt handdukstork. Stort och tilltaget vardagsrum där du har plats för den stora soffgruppen och matsalsbordet, ifrån vardagsrummet når du den stora inglasade balkongen med härligt utsikt över områdets grönytor. Bostadens stora sovrum har plats för den stora dubbelsängen samt tillhörande sängbord, gott om förvaring i form av garderober. Köket är rymligt och är välutrustat med b.la. fullstor kyl samt frys. För matbordet finns det en naturlig plats invid fönstret. I anslutning till köket hittar ni ett mindre sovrum med tillhörande garderob, som idag utnyttjas som förråd. Det mindre sovrummet i anslutning till hallen har plats för dubbelsäng samt skrivbord och garderob. Denna trappuppgång är den enda i huset med dubbla ingångar vilket förenklar lastning till och från förråd. Både lägenhet samt trapphus är handikappanpassade, i trapphuset finns en trapphiss installerad som enligt kommunen kan utnyttjas vid uppvisande av intyg att behov finns. Bredband ingår i avgiften. Parkering finns att hyra. Välkommen hem!
HSB Brf Ripan är en av Kungälvs äldsta bostadsrättsföreningar. Stor och välmående med låg belåning. I närområdet ligger en grundskola F-6 samt flera förskolor, perfekt för barnfamiljen! En promenad bort finns Kungälv centrum. För er som pendlar är det nya resecentrumet vid Kongahällatomten perfekt och fungerar som den nya knutpunkten i den lokala kollektivtrafiken. För den shoppingsugne är det stora och nya shoppingcentrumet "Kongahälla center" fantastiskt. Här hittas välsorterade butiker och riktigt trevliga restauranger. I närområdet finns det även skola, förskola