Låt oss presentera Repslagaregatan 3B - en praktfull sekelskifteslägenhet vackert belägen på Östermalm, i det välkända "sjunkande huset". Här möts vi av en bostad som andas historia och stil, med välbevarade detaljer från förra sekelskiftet.
Lägenheten är belägen på andra våningen och erbjuder 104,6 kvm av genomtänkt planerade ytor fördelade på fyra rum och kök, varav tre stora, härliga sovrum. Här bor man med en fantastisk rymd, två balkonger, generöst ljusinsläpp och tidstypiska attribut som andas historia.
I det vackra köket från 2010 möts det moderna och klassiska i perfekt harmoni. Vidare erbjuder bostaden platsbyggd förvaring och badrum i tidlösa färgsättningar. Sammanfattningsvis är detta en unik möjlighet att förvärva en rymlig och välplanerad sekelskifteslägenhet med charm och karaktär - ett hem som verkligen fångar hjärtat!
Brf Hem är en välskött och omtyckt förening med stabil ekonomi, vilket ger en extra trygghet i ditt boende. Läget är oslagbart med kommunikationer och alla bekvämligheter som centrala Kristianstad har att erbjuda.
Det "sjunkande huset" fick sitt namn efter att det under ca 90 år sakta med säkert fortsatt sjunka, innan man 2015 pålade i efterhand. Kort därefter steg priserna och efterfrågan att bo i huset var stor. Hela historien om föreningen och huset samt dess smeknamn finns nedskrivet i en liten minnesskrift som alla medlemmar får tillgång till. Huset ligger i ett av Kristianstads finaste och mest omtalade område och har de vackra och tidstypiska detaljer som uppskattas av både boende medlemmar och besökare.
Varmt välkomna att göra en intresseanmälan så hör mäklaren av sig när det blir aktuellt för visning!
Följ oss gärna på Instagram på @skandiamaklarna_kristianstad. Där får ni full uppdatering på både aktuella och framtida förmedlingar.