Detaljbild balkong Mysig balkong i gavel Havsutsikt från bostaden

Slottshöjden, Helsingborg

Rektorsgatan 8A

REDO™
  • 3 rum
  • 92 kvm
  • Bostadsrätt
Utgångspris 2 495 000 kr
Månadsavgift: 6 147 kr/mån

Boka visning

Ikon: Tack för din bokning!

Tack för din bokning!

 

Välkommen på visningen!

Trerummare med havsutsikt ifrån tre olika håll - i stabil brf på Slottshöjden!

En chans som sällan dyker upp presenteras på Slottshöjden!

Nu saluförs en trerummare på populära Slottshöjden med en fantastisk utsikt som sträcker sig åt flera olika väderstreck samt hela vägen över till vårt kära grannland. Du tar bekvämt hissen upp till den femte våningen av sex möjliga. Denna charmiga bostad disponeras idag som en tvårummare med kontor och vardagsrum i en öppen och social planlösning. För den som önskar kan kontoret enkelt omvandlas till ett sovrum.

Vidare erbjuds ett praktiskt kök med utsikt mot öster, ett helkaklat badrum med tvättmaskin samt ett ljust master bedroom med smarta förvaringslösningar. Har man mycket prytslar med sig så kan man också fylla upp extra utrymmet som ligger mittemot badrummet. Utsikten här är helt oslagbar och blir ett naturligt blickfång i bostaden. Balkongen är placerad i gavel och bjuder på ett fritt och öppet läge med härligt ljusinsläpp från helt rätt väderstreck. Här skapas en perfekt plats för avkoppling, där du kan njuta av både solen och omgivningarna från första kaffet på morgonen till lugna kvällar.

Denna lägenhet, beläget i det lugna och natursköna området Slottshöjden, erbjuder en harmonisk livsstil med en perfekt balans mellan stadens puls och rofyllda grönområden. Här är det lätt att leva ett bekvämt och praktiskt liv med allt inom räckhåll - ett bageri ligger runt hörnet, och de vackra parkerna Slottshagen, Öresundsparken och Fredriksdal omger området. Dessutom ligger Helsingborgs stadskärna bara en kort promenad bort, med all den livlighet och service staden har att erbjuda. För den som uppskattar havet, är det bara en kort promenad till stranden, där den friska havsluften och den fina utsikten ger ett mervärde till vardagen. Här finns även goda kommunikationer, matbutiker (Coop och Hemköp), skolor för alla åldrar samt sjukvård inom nära avstånd. Trots närheten till det mesta, erbjuder lägenheten en tyst och fridfull oas för familjen att njuta av.

Brf Lykttändaren registrerades år 2006 och äger och förvaltar fastigheten Helsingborg Långvinkeln Östra 2. Föreningen har 48 bostadsrätter och 2 hyreslägenheter som kommer säljas av med tiden och stärka upp en redan stark ekonomi som idag förvaltas av SBC. Kollar man i årsredovisning för 2024 på lån/kvm så ligger föreningen på 6347kr vilket anses som en riktigt stabil siffra. Många renoveringar är gjorda och det finns en bearbetad underhållsplan för framtiden!

I den låga månadsavgiften på 6147kr ingår det vatten, värme, bredband samt bostadsrättstillägget.

Varmt välkommen till troligtvis Rektorsgatans mest eftertraktade trerummare - med oss på SkandiaMäklarna!

REDO™

Detta är en REDO™ bostad. Kontakta mäklaren för mer information.

Boka visning

  • Anmälan krävs - varmt välkommen på visning!

  • Anmälan krävs - varmt välkommen på visning!

Mäklare

Bostadsfakta

Bilder

  • Havsutsikt från bostaden
    Havsutsikt från bostaden
  • Mysig balkong i gavel
    Mysig balkong i gavel
  • Detaljbild balkong
    Detaljbild balkong
  • Utsikt hela vägen över till Danmark
    Utsikt hela vägen över till Danmark

Planritning

  • Planritning
    Planritning

Slottshöjden, Helsingborg

Rektorsgatan 8A

  • Havsutsikt från bostaden
    Havsutsikt från bostaden
  • Mysig balkong i gavel
    Mysig balkong i gavel
  • Detaljbild balkong
    Detaljbild balkong
  • Utsikt hela vägen över till Danmark
    Utsikt hela vägen över till Danmark
  • Tillåtet med ljus (ej att elda)
    Tillåtet med ljus (ej att elda)
  • Mys på vintern
    Mys på vintern
  • Fönster åt bägge håll
    Fönster åt bägge håll
  • Öppen planlösning mellan rummen
    Öppen planlösning mellan rummen
  • Skymning matsal
    Skymning matsal
  • Vardagsrum
    Vardagsrum
  • Plats för matbord  - med fantastisk utsikt!
    Plats för matbord - med fantastisk utsikt!
  • Master bedroom
    Master bedroom
  • Bra förvaring längs väggen
    Bra förvaring längs väggen
  • Enastående utsikt ända över till Danmark
    Enastående utsikt ända över till Danmark
  • Härligt ljusinsläpp
    Härligt ljusinsläpp
  • Skymning kök
    Skymning kök
  • Rejält med plats och hyllor
    Rejält med plats och hyllor
  • Kök - med plats för matbord & stolar
    Kök - med plats för matbord & stolar
  • Skymning balkong/utsikt
    Skymning balkong/utsikt
  • Otrolig utsikt från balkongen
    Otrolig utsikt från balkongen
  • Närbild kök
    Närbild kök
  • Detaljbild kök
    Detaljbild kök
  • Helkaklat badrum
    Helkaklat badrum
  • Med tvättmaskin
    Med tvättmaskin
  • Entré
    Entré
  • Fastighet
    Fastighet
  • Ola
    Ola

Karta

Mer om mäklarna

Intresserad? Gör en intresseanmälan!

Ikon: Tack för din bokning!

Tack för din intresseanmälan!
Mäklaren hör av sig så snart som möjligt.

Havsutsikt från bostaden