Välkommen till Måsta och denna fantastiska lägenhet om 78 kvm högst upp i huset! Välplanerad lägenhet med tre rum och kök som håller ett genomgående fint skick och har en inglasad balkong mot föreningens innergård. Här finns ett helkaklat badrum med tvättmaskin, ett snyggt kök i klassisk stil med plats för matbord och goda förvaringsmöjligheter. Köket är fullt utrustat med vitvaror i rostfritt stål, spishäll, diskmaskin, ugn, micro och ifrån köket nås även den inglasade balkongen. Lägenheten har två generösa sovrum varav den ena har platsbyggda garderober för smidig förvaring. I det ljusa vardagsrummet finns plats för både soffgrupp och övrig möblering. Här ingår värme, kabel-tv, internet och parkering i månadsavgiften. Till lägenheten finns ett källarförråd och en matkällare.
Brf Slagtäppan är en trivsam och välskött förening som erbjuder bland annat övernattningsrum för medlemmarna och en relax med bastu. Här finns även en lekplats, boulebana och fotbollsplan. Området ligger i ett naturskönt läge med närhet till skola, förskola, mataffär och populära Slagsta-glass. Till centrum är det cykelavstånd och cykelbana finns hela vägen. Nära till busshållplats med regelbundna avgångar till centrum.
Välkommen hem!
REDO™
Detta är en REDO™ bostad. Kontakta mäklaren för mer information.
Välkomnande hall med ljusa ytskikt och plats för förvaring i platsbyggd garderob. Plats för avhängning och skoställ finns.
Sovrum 1
Sovrum med plats för säng, kontorsmöblemang och förvaring efter behov samt ljusa ytskikt.
Sovrum 2
Sovrum som lämpar sig väl som master bedroom med plats för dubbelsäng och ytterligare möblemang efter behov. Ljusa ytskikt samt fint ljusinsläpp från fönster.
Badrum
Helkaklat badrum utrustat med WC, tvättmaskin och torktumlare, dusch med duschvägar, kommod, tvättställ med blandare.
Vardagsrum
Vardagsrum med ljusa ytskikt och plats för både soffa, fotölj och TV med tillhörande möblemang.
Kök
Kök med luckor i mörk träkulör. Köket är utrustat med inbyggd ugn och mikro, inbyggd diskmaskin, spishäll med fläkt, tvättställ med blandare samt gott om förvaring i både över och underskåp. Här finns även plats för matbord och stolar. Från köket nås bostadens inglasade balkong.
NamnHSB BRF Slagtäppan i Eskilstuna
Äkta föreningJa
Föreningen äger markenJa
Allmänt om föreningen
Ekonomisk och administrativ förvaltare HSB Södermanland. Inträdesavgift till HSB betalas av varje ny medlem om 500 kr.
Parkering
I föreningen finns 66 st garageplatser och 545 st parkeringsplatser, varav 246 st med parkeringsplatser har elstolpe. En parkeringsplats per bostad ingår i avgiften. Till garageplatserna är det separat kö. Avgiftsbelagda gästparkeringar finns runt om i området.
Övriga utrymmen
Tvättstuga och cykelrum i varje hus. Miljöhus med källsortering på gården. Sommartid finns flera grillplatser i området. Bastu från 2020 finns på Måstavägen.
Byggår1969
Värme och ventilation
Fjärrvärme och mekanisk frånluftsventilation
Uteplats
Balkong - Inglasad balkong i sydostligt läge.
Renoveringar i föreningen
2025 Renovering av garagelängor (2 st) 2024 Renovering av tak 2023 Nytt låssystem och byte av låscylindrar 2023 Renovering av garagelängor (2 st) 2022 Renovering av tak 2021 Byte av belysning i trapphus och renovering av två garagelängor. 2020 Byte av belysning i källare och byggnation av ny bastu 2019 Nybyggnad av bastu, utbyte av cykelrumsdörrar, byte av 4 st. torktumlare och 1 tvättmaskin, uppsättning av nya vägbommar och farthinder 2016 Ny ytter- och fasadbelysning, nya termostatventiler, byte av 3 st. undercentraler 2015 Balkonger 2010 Frånluftsfläktar 2009 Elstolpar 2008 Miljöhus, stamrenovering 2004 Bredbandsinstallation 1994 Målning och renovering av fasad, balkongrenovering 1990-1995 Takbyte 1986 Fönsterbyte
Månadsavgift4 799 kr
Ingår i månadsavgiftI månadsavgiften ingår värme, vatten, varmvatten, internet, parkeringsplats, bostadsrättstillägg.
Kommentar månadsavgift
p-plats, bredband från Telenor (upp till 250 Mbit/s), digital-tv från Tele2 (24 kanaler), IP-telefoni från Telenor (samtalskostnad tillkommer), värme och vatten samt bostadsrättstillägg. Observera att denna inte ersätter hemförsäkringen.
AndelstalAndel i föreningen: 0,2446 Andel av insats: 0,2446 Andel av årsavgift: 0,002446