Välkomna till denna pärla i hjärtat av Årsta!
Här bor ni i en fantastisk lägenhet där man får plats med det där lilla extra. Genomgående ljus och plats att växa i!
Maskinell utrustning med diskmaskin som underlättar vardagssysslorna och fint trägolv genomgående i lägenheten för en fin känsla!
I detta boende är det bara att flytta in och njuta av tillvaron.
I samma hus i finns vindsförråd, övernattningsrum och cykelrum.
Ett stenkast från lägenhetens port har ni Årsta Torg med alla bekvämligheter.
Lugnt och ostört läge nära goda kommunikationer i form av tvärbanan, bussar och ca 10 minuters cykeltur till Södermalm.
Med bil tar du dig enkelt ut på de stora trafiklederna via Södra länken.
Utanför huset finns boulebana med sittplats i syrenberså, vinbärsbuskar och en trädgård med äppel- och päronträd. I föreningen finns även grillplats, lekplats och bronsskulpturen S. Iljan och hans kamrater av konstnären Olle Brand.
Parkområdet Årstaliden som ligger någon minut bort blir under varmare årstider en oas för Årstabor med lekpark, dansbana och koloniområde intill Årstaviken och naturreservatet Årstaskogen. I Årstaskogen finns motionsspår som sträcker sig runt Årstaviken. Mataffär ligger ett stenkast bort vid Årsta torg och dess charmiga centrum. Här finns gott om butiker och service, såväl som mysiga restauranger, gym, caféer, bibliotek, biograf m.m. För den mer shoppingsugna är det nära till både Liljeholmens galleria och Globens shoppingcenter.
Välkomna till Årstavägen 71!
Välkommen hem!