Riddarvägen 47

Österskär, Österskär

Riddarvägen 47

Såld
  • 4 rum
  • 110 kvm
  • Villa

Unikt hus på en högt belägen tomt med naturen i centrum

Unik möjlighet att köpa ett lågenergihus med högt läge i underbara Österskär. Huset är uppfört med naturen i fokus vilket genomsyrar hela huset med extremt stora fönster som ger en känsla av att vara mitt i naturen men ändå inne i huset. Det är med stor omsorg man valt att placera fönster för att se ut över de mäktiga ekarna som blir som en egen tavla under årets alla årstider. Med en träfasad i granpanel och ett trädäck som sträcker sig runt hela huset passar huset in på ett fint sätt på den naturliga tomten.

När man kommer in i entrén slås man av den höga takhöjden och det enorma rummet som rymmer både kök, vardagsrum och matplats. Ljusinsläppet från de gigantiska fönsterna ger huset en karaktär som är svårslagen. Övre plan består av tre sovrum, alla med smarta skjutdörrar och det största med skjutdörr vid en fransk balkong med överblick över köksdelen/matplatsen vilket ger ännu mer ljusinsläpp. Ett hus som måste upplevas helt enkelt.

Tomten är högt belägen och består av flertalet gamla fina ekar och natur. Känslan att bo i naturen men ändå centralt är tydlig. På gångavstånd når man Åkersberga Centrum eller drygt 600 meter gångväg till Österskärs station.

Mer om mäklarna