Välkommen till ett rymligt hus om ca 266 kvm i attraktiva Askim! Med ett skyddat läge utan insyn och stor härlig trädgård i västerläge bor man helt optimalt.
Denna gedigna villa erbjuder 5 sovrum samt flera generösa sociala ytor fördelade på 2 plan och rejäl takhöjd. Huset är väl i ordning och tack vare sin storlek finns det gott om plats för hela familjen. Här bjuds på en generös tomt med bästa solläge och både natur och havet som närmaste granne. En bostad som måste upplevas på plats. Välkommen med din intresseanmälan!
Här bor du lugnt i ett trevligt område med närhet till det mesta. En kort bit bort finns både härliga sandstrand på barnvänliga Askimsbadet, härliga klippor och strand på Hovåsbadet och en mindre strand, klippor och brygga på Marholmen. Packa cykelkorgen och ta en tur utefter den gamla Säröbanan ned mot Amundön, där finns det finns det gott om vikar och ytterligare badplatser.
I närområdet finns även en bensinstation med en mindre verkstad och mini-livs, fiskbil öppen torsdag-lördag samt ett mycket populärt hembageri. Både Sisjöns köpcentrum och Högsbo 421 med apotek, mataffärer, stormarknader, blomsterhandel och Systembolag finns på cykelavstånd. För mer shopping finns även expansiva Frölunda Torg nära med fler än 200 butiker och all tänkbar service.
Man kan enkelt cykla in till city men det finns även mycket bra bussförbindelser, det tar ca 20 minuter in till Göteborgs nöjen. Gång- eller cykelavstånd även till simhall, gym och motionsanläggning.
Varmt välkommen!