Ruddalen, Västra Frölunda

Musikvägen 14

  • 3 rum
  • 70 kvm
  • Bostadsrätt
Högstbjudande 2 250 000 kr
Månadsavgift: 4 397 kr/mån

Boka visning

Ikon: Tack för din bokning!

Tack för din bokning!

 

Välkommen på visningen!

Härlig trea på första våningen i attraktiva Ruddalen!

Nu har vi nöjet att presentera en härlig trea på attraktiva Musikvägen i en stabil HSB-förening. Lägenheten är belägen en trappa upp med en härlig utsikt över Ruddalens skog. Här får man ett naturligt ljusinsläpp tack vare fönster i två väderstreck. Ytskikten är fräscha och vardagsrummet har en slipad vacker fiskbensparkett i original. Det helkaklade badrummet renoverades 2013 i ljusa neutrala färger. Förvaringen i lägenheten är helt optimal med stor garderob i hallen samt rymlig klädkammare som går att utnyttja som som walk in closet med ingång direkt från ena sovrummet. Med två lättmöblerade sovrum och ett härligt vardagsrum passar lägenheten såväl familjen som par!

Bostadsområdet Ruddalen ligger i direkt anslutning till friluftsområdet. Här finns idrottsanläggning med fotbollsplan, bandy- och skridskomöjligheter och naturstigarna passar perfekt för löpning och skogspromenad. I natursköna Ruddalen finns verkligen alla möjligheter att hålla igång, men med skogens sus utanför dörren finns också tid till avkoppling. Det tar inte mer än tio minuter till Linnéstadens många restauranger och kaféer. På ännu närmare håll ligger Frölunda Torg som har allt för en lyckad shoppingrunda med butiker såväl som kaféer och lunchställen. I området finns också förskolor skolor

Här bor du också nära till havet. På tjugo minuter når du flera populära badplatser som Askimsbadet, Amundön, Ganlet och Fiskebäcksbadet. En lyx få förunnat i en stad i Göteborgs storlek. Vid Önnereds brygga hittar du också restaurangen Jungman Jansson som lockar med lunch och söndagsmiddag , ofta med marina förtecken. Om du verkligen vill komma ut på havet kan du maxa dagen med en kurs eller guidad tur med kajak som utgår från Önnereds brygga. Fina cykelvägar leder dig snabbt in till stan eller ut till havet och Göteborgs vackra skärgård!

När leklusten faller på är Positivparken ett givet val med något för alla åldrar: parkourpark, studsmattor och lek på musik- och bondgårdstema. Här kan du spendera en ledig lördag med vänner eller familj, ta en picknick eller lägga något gott på grillen. Parken har också beachvolleyplan och boulebana. När vardagen kallar eller det krävs ärenden i centrum är det skönt att veta att det inte tar mer än 20 minuter till Brunnsparken och Centralstationen.

Spårvagnslinjerna 1, 7 och 8 går in till centrum. Från Frölunda Torg finns även bussförbindelser och därifrån tar man sig enkelt in till centrala Göteborg.

Boka visning

  • Anmälan krävs via mäklarens hemsida. Önskar du en annan visningstid så kontakta mäklaren!

Mäklare

Bostadsfakta

Bilder

Planritning

Ruddalen, Västra Frölunda

Musikvägen 14

Karta

Mer om mäklarna

Intresserad? Gör en intresseanmälan!

Ikon: Tack för din bokning!

Tack för din intresseanmälan!
Mäklaren hör av sig så snart som möjligt.