Livskvalité på bästa läge och familjevänligt med parhuskänsla i på gaveln. Härligt ljus och välplanerat för dig med höga krav på ditt boende. Här har man villakänslan i trivsamma 64 kvm och underbar terrass med perfekt solläge för maximal njutning. Möjlighet till 3 sovrum, Stora odlingsmöjligheter.
Huskänsla för dig som önskar ett personligt och underbart boende Härligt ljust och välplanerat för dig med höga krav på ett speciellt boende och läge. På dessa ca 64,3 kvm i markplan, ryms hela lilla familjen. Här bor ingen under eller över dig vilket är lyx i bostadsrättsform. Två ljusa sovrum med möjlighet att göra ett tredje sovrum i vardagsrummet. Väggen har flyttas från originalplanlösningen. Ett underbart rymligt vardagsrum i efterfrågad öppen planlösning. Badrum med duschplats och utrymme för badkar om du önskar. Tvättmaskin. Vitt kök i öppen lösning med matsal och vardagsrum. Väl fungerande vitvaror. Möjlighet att duka upp långbordet för den stora familjen. Mycket god förvaring och som extra plus har vi både vinden och förrådet vid entrén. Från den rymliga terrassen och mysiga trädgården ser man ut över grönskan och hör finns rejält med odlingsmöjligheter. Gavelns alla uteplatser ger dig möjlighet att njuta av solen hela dagen, från morgonkaffet till kvällsgrillningen. Välskött förening och goda grannar i lugn och trygg miljö . Lätt att hitta parkeringsplats i både carport och vanliga p-platser. Säljaren har ett stort intresse för trädgårdsliv så det är gott om njutbar blomstring frukt och grönti trädgården. Välkommen till fina Ladbacksvägen 21.
Boka visning
Intresseanmälan på hemsidan för förhandsvisning. Välkommen! MVH, Åsa Belin
Antal rum3 varav 2 sovrum (Möjlighet upp till 3 sovrum)
Boarea64,3 kvm
Areauppgift enligtBostadsrättsföreningen
Våningsplan1 av 1
KommunStockholm
TypBostadsrätt
UpplåtelseformBostadsrätt
TillträdeEnligt överenskommelse
Rumsbeskrivning
HALL: Rymlig hall med vit pärlspont samt mjukt blommig tapet ovan. golv. Plats för avhängning och skor, Utrymme finns för stor garderob. Ingång till samtliga rum.
KÖK: Vita nylakade luckor med spegelluckor och kakel i naturtoner mellan överskåp och arbetsytan. Köket är genomtänkt byggt och känns modernt med sin planlösning som är öppen mot vardagsrummet. Bra arbetsytor i eklaminat samt väl fungerande vitvaror. Trivsam matplats för 6-7 personer vid fönster med utsikt till grönskan och innergården . Vrider du bordet 90 grader dukar du lätt upp långbordet för många gäster. Vita väggar och parkettgolv. Utgång med direkt access till den soldränkta uteplatsen. * Spis med glashäll från Sharp. * Diskmaskin från Bosch Silence plus serie 4. * Kyl/Frys Samsung * Fläkt Whirlpool.
BADRUM: Badrum med våtrumstapet och ljus plastmatta. Duschplats och utrymme finns för badkar. Fräsch IVT 690 FC Panna. Badrumsspegel med belysning. Fräscht porslin med toalett och handfat i modern stil. Blandare i duschen från Fm Matsson Tvättmaskin från Logik L714WM15E. Du får utrymme för att ställa in torktumlare och extra förvaringsskåp om du önskar.
VARDAGSRUM: Vardagsrummet är för dig som uppskattar inredning eller älskar att ljuset flödar in... Ljust och rymligt rum. Flera fönster med utsikt till grönskan samt utgång till den underbara uteplatsen. Ljusa väggar och parkettgolv. I vardagsrumsdelen finns gott om plats för umgänge. Det går att dela av vardagsrummet till ett extra sovrum så rymmer lägenheten 3 sovrum vid behov.
SOVRUM NR 1: Rymlig och ljust master bedroom med ljusa väggar. Gott om yta för möblering samt inbyggd garderob, för maximal förvaring. Utsikt till trädgården och framsidan. Standard planlösningens vägg är flyttad för att göra två lika sovrum istället för ett stort och ett mindre.
SOVRUM NR 2: Modernt målat sovrum som är perfekt för arbets-/barnrum. Plats för lek och vila eller arbetsplats och bokhyllor. Moderna ljusa väggar samt fondvägg med blommor och parkettgolv. Utsikt till trädgården och framsidan.
Till lägenheten hör ett förråd med direkt access mittemot entrédörren samt fantastisk förvaring på hela vinden.
NamnBRF Sundby 1
Äkta föreningJa
Föreningen äger markenNej
Allmänt om föreningen
ALLMÄNT OM FÖRENINGEN Föreningen består av totalt 82 bostadsrättslägenheter. I föreningen finns även 2 gemensamma cykelrum, soprum, lekplats, bandyplan och äppellund. Carportar och parkeringsplatser i området är till för föreningens medlemmar utan kostnad. Kabel-tv och internet via ComHem. Tv-kanalerna i grundutbutet ingår i avgiften. Ekonomisk förvaltning sköts av Österåkers Bostadsrättsförvaltning AB. Mer information om föreningen på hemsidan: www.sundby1.se.
Föreningen äger och förvaltar fastigheten: Emund 9 i Spånga, Stockholms kommun. Upplåten med tomträtt enligt avtal med Stockholm Stad.
BYGGNADSÅR 1996
KONTAKT Ginger Flärvall +46704216049
Parkering
Parkeringsplats finns direkt på gatan utanför bostaden (gratis och inga städdagar) och det går även bra att parkera på carportplatserna (först till kvarn gäller). Även vid de närliggande villagatorna finns det möjlighet för parkering. Laddstolpar finns monterat uppe på Emundskroken- plats.
Övriga utrymmen
Antal lägenheter: 82
Byggår1996
Har hissNej
Pris3 295 000 kr (Högstbjudande)
Månadsavgift4 355 kr
Kommentar månadsavgift
Kallvatten, sophämtning, yttre underhåll samt skötsel av området. Ett obligatoriskt vattentillägg om 248 kr tillkommer. Föreningen har individuell mätning och debitering. Fri parkering på föreningens p-platser. Det tillkommer 135 kr för Tele 2.
AndelstalAndel i föreningen: 1,05210
Indirekt nettoskuldsättning291 667 kr
Överlåtelseavgift1 183 kr, betalas av köparen
Pantsättningsavgift473 kr
Övrigt
Trädgården:
Säljaren är mycket trädgårdsintresserad och här finns bigaråträd, äppelträd, 3 sorters vinbär rött, vitt och svarat .röda och gröna krusbär, hallon, björnbär, jordgubbar, smultron, rabarber, och örter.
Honungsros, kaprifol, fläder, pion, syrener, stockros, vallmo, bolltistel, krokus, anemoner, vitsippor samt snödroppar. Allt blommar vid olika tillfällen så det finns skönhet att njuta av.
LITE OM NÄROMRÅDET: - I Sundby bor man barnvänligt, med naturen runt knuten - här finns lekvänliga skogsområden samt stora ängar med plats för barnens lek. - I närområdet finns ett flertal lekplatser samt fotbollsplaner. - Landbandy/basketplan ligger i anslutning till skolan. - På kort promenadavstånd finns en fin strandpromenad utefter Bällstaån, här finns även en fågeldamm med parkbänkar: en skön plats att koppla av med en god bok eller spännande fågelmatning för de små. - På kort promenadavstånd finns även Solvallas hästhagar, ytterligare ett spännande utflyktsmål för de minsta. - Ett flertal förskolor finns runt om i området. - I Sundbyskolan går man från skolstart till och med årskurs 9 - gångavstånd om ca fem minuter. - På Spånga Torg finns ett flertal matbutiker, restauranger, konditori, vårdcentral, apotek m.m. - På bekvämt avstånd ligger även butiksområdet Bromma Blocks, ett butikscenter med ett fantastiskt utbud av butiker, caféer och restauranger.
KOMMUNIKATIONER: Några minuters gångpromenad till ett flertal bussar: Buss 112 - med hållplats på Gamla Bromstensvägen trafikerar sträckan: Alvik - Spånga station) och 122 (Karolinska via Sundbyberg - Spånga Station). Buss 157 - med hållplats på Bromstensvägen trafikerar sträckan: Lunda industriområde - Danderyds sjh, via Spånga Torg samt Rissne Centrum. Buss 118 - med hållplats på Duvbovägen trafikerar sträckan: Hallonbergen - Rissne - Spånga stn - Vällingby (med T-bana). Buss 512 - med hållplats på Duvbovägen trafikerar sträckan: Solna Centrum, via Vreten, Sundbybergs Torg samt Spånga Torg Busshållplats vandrarstigen är endast 30 sekunder bort med linjerna 112