Välkommen till denna välplanerade tvårumslägenhet med balkong i söder. Lägenheten ligger på andra våningen av fyra mitt i centrala Norrtälje. Här har du ICA, apotek, restauranger, tandläkare, banker och bibliotek inom en radie på cirka 70 m. Ett stenkast från porten finns busstationen med bl.a. pendelbussarna till Stockholm. Lägenheten är genomgående det vill säga har fönster i två motstående väderstreck (syd och norr), vilket gör att lägenheten blir väldigt ljus.
När ni kommer in i lägenhet möts ni av en rymlig och välkomnande hall, här finns också ett städskåp, linneskåp och en garderob. Till höger sett från hallen finns köket med gott om bänkytor och skåp. Det finns även plats för ett köksbord för fem personer. Vägg i vägg med köket finns ett stort sovrum med inbyggd garderob, plats för en dubbelsäng och utrymme att ställa in ett antal lösa garderober. Rakt fram sätt från hallen finns det helkaklade badrummet utrustat med duschhörna, handfat, handdukstork, wc och plats för tvättmaskin. Vardagsrummet har fönster och utgång till balkongen i söder.
Månadsavgiften är 2990:- viket får anses vara lågt. I månadsavgiften ingår förråd i källaren, värme, kall- och varmvatten. Separat debiteras TV-kanaler och fiberanslutning från Telenor. Föreningen har 27 egna parkeringsplatser. Det finns två typer dels de utrustade med motorvärmaruttag och de utan uttag. Till parkeringsplatserna är det separat kö.
Föreningen
Bostadsrättsföreningen Norrgården är en välskött förening och har en stabil ekonomi beroende på bl a inkomster från sex kommersiella lokaler, en hyresrätt och en stark balansräkning (låg belåning per kvadratmeter). Föreningens belåning är 3 605 kr/kvm vilket är att anses som väldigt lågt. För ytterligare information om föreningen hänvisas till bostadsrättsföreningens årsredovisning som finns under dokument. I källaren finns föreningens gemensamma tvättstuga, torkrum, gym, snickarverkstad, cykelrum och ett kombinerat samlings-/gästrum.
Norrtälje
Välkommen till Norrtälje den vackra pärlan i Roslagen. Norrtälje är den lilla staden som har en del av den stora stadens utbud med teater, bibliotek, 4H-gård, bio, restauranger, systembolag, banker, stort utbud av butiker och flera köpcentrum. Den kommunal servicen är bra med förskolor, grundskolor, gymnasium, vårdcentraler, lasarett, flera apotek och tandläkare.
För den fritidsintresserad finns ett modernt badhus, idrottsplaner, sportcentrum med isrink, både inom- och utomhus, flera gym på promenadavstånd från bostadsrätten. Det finns även gym i grannfastigheten. Det finns flera motionsspår på cykelavstånd exempelvis Fågelsången, Färsna och Campus. I Färsna finns även 4H-gård. Endast cirka 8 km (cirka 12 min med bil) från Stora Brogatan 12A finns Roslagens Golfklubb med en 18- och en 12-hålsbana.
På promenadavstånd finns Societetsparken och hamnen och ytterligare en bit bort Kärleksudden och Borgmästarholmen med fina bad. Till det populära Lundabadet som har grillplats, kiosk, wc, lekutrustning för barnen och två härliga sandstränder är det cirka 8 km från huset, cirka 12 minuter med bil. Lommarbadet finns på promenadavstånd cirka en km från bostaden.
Ta chansen att förvärva denna ljusa bostadsrätt med ett av Norrtäljes bästa läge i en av Norrtäljes bästa bostadsföreningar.
Välkomna att kontakta fastighetsmäklare Lars Ljungstrand vid frågor.













