Lägenheten är belägen mitt i Norrköpings historiska industrilandskap, i den ikoniska byggnaden Katscha! Här ges en unik möjlighet att förvärva en av stadens mest spektakulära bostäder. Det extraordinära läget, där två tredjedelar av lägenheten sträcker sig ut över Motala Ström, skapar en boendemiljö utöver det vanliga och lämnar få oberörda!
Bostaden ligger i den prisbelönta bostadsrättsföreningen Brf Katscha, känd för sin moderna arkitektur och exklusiva uttryck som satt sin tydliga prägel på Norrköpings siluett. Lägenheten omfattar 90 kvm fördelat på 3 rum och kök med generös takhöjd och en luftig, öppen planlösning. Sovrummet och kontoret/extra rummet är placerade på en charmig etagevåning som förstärker bostadens unika karaktär.
Genomgående håller bostaden en hög standard med noggrant utvalda material och väl tilltagna ytor. Här finns ett stort badrum med tvättdel, en separat gäst-wc samt ett rymligt och nyrenoverat kök i öppen anslutning till vardagsrummet. Från vardagsrummet erbjuds en magnifik panoramavy över det intilliggande Strykjärnet och det porlande vattnet, tack vare imponerande fönsterpartier från golv till tak. Precis utanför entrén finner du en gemensam badplats och föreningens gym och bastu.
Välkommen hem!
REDO™
Detta är en REDO™ bostad. Kontakta mäklaren för mer information.
Areauppgift enligtAreauppgifter enligt bostadsrättsföreningen
Våningsplan1 av 5
Lägenhetsnummer1:04/1304 (1001)
Övriga upplåtna utrymmen
Till lägenheten tillhör ett källarförråd.
KommunNorrköping
TypBostadsrätt
UpplåtelseformBostadsrätt
NamnBrf Katscha
Äkta föreningJa
Föreningen äger markenJa
Parkering
Föreningen har garageplatser samt parkering utomhus. Alla med elbilsladdare.
Parkerings i garage kostar 1200 kr/mån Det finns en plats till varje lägenhet, så ingen kö till att få garageplats.
Parkering utomhus kostar 700 kr/mån. Ingen plats ledig för tillfället enligt kontakt med styrelse 4/12 2025.
Övriga utrymmen
GEMENSAMMA UTRYMMEN Relaxavdelning på plan 1 med dusch, omklädningsrum, gym, bastu och relax/lounge. I föreningen finns även en övernattningslägenhet, den har uppgraderats med ny inredning hösten 2025.
Allmänt om föreningen
ALLMÄNT OM FÖRENINGEN Byggnaden Katscha ritades av arkitekterna Ingrid Reppen och Kai Wartainen och har vunnit flera anmärkningsvärda priser. 2016 fick Katscha ett internationellt pris för årets bästa byggnadsprojekt i kategorin bostäder samt även Sveriges arkitekters bostadspris samma år. Antal lägenheter: 30 Antal lokaler: 1
ÖVRIGT Ett Källarförråd hör till varje lägenhet.
Byggår2015
Beskrivning
FÖNSTER 3-glas
ÖVRIGA BYGGNADER Relaxavdelning på plan 1 med dusch, omklädningsrum, bastu och relax/lounge. Ett förråd hör till varje lägenhet i anslutning till garageplatserna. Soprum finns för hushållssopor och grovsopor.
Har hissJa
Värme och ventilation
UPPVÄRMNING Fjärrvärme
TV och internet
Bredband 1000/1000 och grundutbud för kabel-Tv via Telia.
EnergideklarationUtförd 2022-02-11
EnergiklassD
Renoveringar i föreningen
2024 - Monterats billaddare på samtliga parkeringsplatser i garage och utomhus. 2024 - Monterat ytterliggare en brunn i garaget för att minimera stående vatten.
Kommande renoveringar i föreningen
Inga pågående eller kommande renoveringar enligt kontakt med ordförande 4/12 2025.
Pris5 250 000 kr (Utgångspris)
Månadsavgift5 278 kr
Kommentar månadsavgift
I avgiften ingår värme, vatten, bredband och Telia tv lagom.
Föreningen har en beslutad avgiftshöjning på 4% 1/1 2026 enligt kontakt med styrelsen (4/12 2025)
Detta gäller även parkeringsavgifter.
AndelstalAndel i föreningen: 2.78% Andel av insats: 2.78% Andel av årsavgift: 0.0278