Hyllie, Malmö

Atles gata 13

Såld
  • 3 rum
  • 69 kvm
  • Bostadsrätt

Genomgående trea med två balkonger och en underbar planlösning!

Exklusiv utanför Hemnet försäljning!

Stilren och välplanerad trea om 69 m², belägen högt upp på tredje våningen i huset på ett rofyllt läge intill Hyllieparken och Hyllievångsskolan. Här erbjuds ett modernt och ljust boende med genomgående hög standard, öppna sociala ytor och två generöst tilltagna balkonger som fångar såväl morgon- som eftermiddagssol.

Interiört finns en tidlös och komfortabel inredning med enstavsparkett, släta vitmålade väggar och tak, ett ljuvligt kök i passande vitt samt ett rymligt och helkaklat badrum i stilrent kakelutförande med tvättmöjligheter för extra bekvämlighet. Den öppna planlösningen mellan kök och vardagsrum ger utmärkt plats för såväl matlagning som umgänge. HTH-köket är utrustat med bänkskivor i sten samt integrerad kyl och frys som ramar in matplatsen. Härifrån nås den första balkongen - en naturlig plats för morgonkaffet i förmiddagsljuset. Vardagsrummet är rymligt och inbjudande med stort fönsterparti mot föreningens innergård. Från vardagsrummet når man den andra gårdsvända balkongen där eftermiddags- och kvällssolen kan avnjutas i lugn och ro. Lägenheten erbjuder två välplanerade och åtskilda sovrum. Master bedroom är generöst tilltaget med utmärkt förvaring i form av en rymlig klädkammare. Det andra sovrummet passar perfekt som barnrum, gästrum eller hemmakontor och har ett fint ljusinsläpp via ett stort fönsterparti.

Brf Uller 2 är en klimatsmart förening med god driftsekonomi genom solcellsanläggning på taket i kombination med bergvärme. Den gemensamma innergården är en grön och trivsam oas med sociala mötesplatser i både sol och skugga. Här återfinns en naturlig samlingsplats för kvarterets boende.

Allt är nära i expansiva Hyllie såsom Hyllie station 3 min, Emporia 4 min, Malmö Centralstation 5 min via Citytunneln samt Kastrup 15 min och Köpenhamn 20 min via Öresundstågen. Området bjuder också på närhet till grönområden, skolor, shopping, mataffärer och utmärkta kommunikationer med bil.

Varmt välkommen på visning av denna fina trea som erbjuder det lilla extra - både inne och ute!

Mer om mäklarna