Hovås, Hovås

Kunga-Amandas Gränd 3

  • 3 rum
  • 67 kvm
  • Bostadsrätt
Högstbjudande 3 595 000 kr
Månadsavgift: 4 848 kr/mån

Boka visning

Ikon: Tack för din bokning!

Tack för din bokning!

 

Välkommen på visningen!

Drömboende med två balkonger och ljus, genomgående planlösning!

Här erbjuds en fantastisk, ljus och genomgående lägenhet som har allt du kan önska! Två balkonger ger dig möjligheten att njuta av solen hela dagen- en större balkong i västerläge med utsikt över en lummig och charmig innergård, perfekt för sköna grillkvällar med el- eller gasolgrill, och en mindre balkong i österläge som bjuder på härlig morgonsol.

Lägenheten har en öppen och modern planlösning som skapar en luftig och trivsam atmosfär, med plats för både en mysig soffhörna och ett matbord för härliga middagar. Köket är genomtänkt och funktionellt med gott om förvaringsutrymmen, fullstor kyl och frys, glaskeramikhäll, ugn, diskmaskin samt mikro på bekväm arbetshöjd- här saknas inget för den matlagningsintresserade.

Det största sovrummet är rymligt och kan inredas med dubbelsäng, sängbord och exempelvis ett skrivbord eller extra förvaring, kompletterat av en praktisk skjutdörrsgarderob. Det andra sovrummet är både charmigt och smart planerat med en platsbyggd säng som frigör utrymme för lek eller arbetsyta. I direkt anslutning till sovrummen finns dessutom en generös klädkammare.

Rymligt badrummet som håller hög standard med helkaklade vita väggar och grått klinkergolv. Här finns vikbara duschväggar, handdukstork och en stilren vit kommod med spegel och belysning. Tvättavdelningen är komplett utrustad med tvättmaskin, torktumlare, bänkskiva och förvaringsskåp- allt för att underlätta vardagen.

Boendet ligger i en modern, Svanenmärkt fastighet som erbjuder hög bekvämlighet. Här finns hiss, förråd i källaren och garage med laddstationer som nås smidigt via hiss. Den grönskande innergården är en oas för avkoppling, och här är det lätt att känna sig som hemma.

Detta är en bostad som verkligen kombinerar komfort och stil- en chans du inte vill missa!

Nya Hovås är en mycket attraktiv stadsdel med närhet till både kust och skog. Längs kusten finns flera småbåtshamnar och på cykelavstånd hittar man flera härliga badplatser med både klippor och sandstrand såsom Amundön, Billdalsbadet, Hovåsbadet eller Killingholmen.
Ett bra sätt att lära känna kustremsan är att cykla på den tidigare banvallen för Säröbanan. Den sträcker sig längs större delen av kusten och bjuder på många vackra vyer. För den som vill vandra och vistas i ett vackert skogs- och hedlandskap finns Sandsjöbackareservatet med härliga Oxsjön. Billdals park är också ett trevligt område för både lek och motion, i anslutning till parken ligger det en ridskola. Vid Kodakhuset finns ICA-Kvantum, vårdcentral, Bvc, tandläkare, blomsterhandel, apotek, systembolag, gym, bowling, frisör, fyra restauranger, fiskhandel, konditori och flera butiker. Bra förbindelser med bussar in till city, 20 minuter in till Linnéstaden samt bra förbindelse till knutpunkten Frölunda Torg.

Boka visning

  • Anmälan krävs via mäklarens hemsida. Önskar du annan visningstid kontakta mäklaren Julia Hellman

Mäklare

Bostadsfakta

Bilder

Planritning

Hovås, Hovås

Kunga-Amandas Gränd 3

Karta

Mer om mäklarna

Intresserad? Gör en intresseanmälan!

Ikon: Tack för din bokning!

Tack för din intresseanmälan!
Mäklaren hör av sig så snart som möjligt.