Välkomna till denna välplanerade och hemtrevliga trea om 50 kvm, belägen på attraktiva Spannvägen 12 i hjärtat av Abrahamsberg. Här bor ni med naturen som granne, bara en halv trappa upp i ett hus som omges av grönska och lugn.
Lägenheten bjuder på ett luftigt vardagsrum med generöst ljusinsläpp och utgång till en balkong där ni kan njuta av eftermiddagskaffet i solen med utsikt över den gröna omgivningen. Det större sovrummet har plats för dubbelsäng, erbjuder rogivande vyer mot grönskan och har praktiska platsbyggda garderober som smälter fint in i rummet. Det mindre sovrummet vetter mot den lugna innergården ? perfekt som barnrum, arbetsrum eller gästrum.
Köket är charmigt med ljus skåpsinredning och gott om förvaring - perfekt för vardagsmatlagning i en smart planerad yta, medan måltiderna avnjuts vid matplatsen i vardagsrummet. Badrummet är helkaklat och utrustat med dusch, spegelskåp samt plats för förvaringsmöbel.
Här bor ni i en bostadsrättsförening med god ekonomi (endast 1 150 kr per kvm i lån) och med utmärkt läge mellan två tunnelbanestationer - både Abrahamsberg och Brommaplan ligger inom bekvämt gångavstånd, vilket ger er snabb och smidig access till Stockholms innerstad via gröna linjen på cirka 18 minuter. I Abrahamsberg finns ett charmigt litet torg med bland annat ICA och flera caféer. Vid Brommaplan hittar ni ett bredare serviceutbud med apotek, Systembolaget, vårdcentral, träningsmöjligheter, bagerier, sushirestauranger och caféer. Härifrån avgår även flera busslinjer som tar er vidare mot bland annat Drottningholm, Ekerö, Mälaröarna, Solna, Spånga och direkt till Arlanda.
I närområdet finns flera populära restauranger, som kvartersfavoriten Brasserie Maison med franskinspirerad meny samt Tunnlandet - ett uppskattat inslag i området med fokus på säsongsanpassade rätter och avslappnad stämning. Ni har också nära till pittoreska Ålstensgatan i gamla Bromma med småbutiker, flera trevliga restauranger och inte minst Gelato Scarfó, som bjuder på vad många anser vara Stockholms bästa glass. Närheten till natur och vatten är ytterligare ett starkt plus. Under sommaren är Solviksbadet och Nockebyklipporna självklara utflyktsmål för sol och bad. Längs Mälarens kant hittar ni även Ålstens Marina - en idyllisk plats för en middag i solnedgången.