På Hedemoravägen 106 i Norberg finns nu en fastighet som sällan blir till salu. Ett hem med historia och karaktär, med en imponerande entré och ett lugnt läge nära naturen och flera sjöar, däribland Gäsen.
Redan vid första anblick märks husets särskilda uttryck. Med en närmast herrgårdsliknande entré och en arkitektur som speglar en tid då hantverk, proportioner och detaljer fick ta plats. Här finns generösa ytor och fina siktlinjer i en miljö som känns både välhållen och tidlös. Det är ett hem med tydlig identitet och en känsla som består. Dessutom finns en oinredd vind med fantastisk potential för den som vill skapa ytterligare ytor efter egna behov och önskemål.
Huset uppfördes 1919 och har en koppling till Axel Axfält, en entreprenör som hade stor betydelse för utvecklingen i Fliken under tidigt nittonhundratal. Genom sågverk, tegelbruk och kraftproduktion bidrog han till arbete och utveckling i området. Spår av den tiden finns fortfarande kvar i husets utformning.
Det berättas i bygden att huset ska ha byggts åt en älskarinna och att det kan finnas influenser från en spansk arkitekt. Uppgifterna är inte bekräftade, men är en del av den lokala historien och bidrar till husets speciella känsla.
Här bor du med naturen nära. Årstiderna märks tydligt, med snörika vintrar och närhet till skidspår, och somrar med bad, båtliv och tid vid vattnet. Det populära badet i Fliken nås på bara cirka fem minuter med cykel och är en uppskattad plats under varma dagar.
Norberg är en ort med historia, ett aktivt kulturliv och småstadskänsla. Bland kulturmiljöerna märks Svinryggen, ett av de äldsta gruvområdena, samt Polhemshjulet som är ett välkänt besöksmål. Samtidigt ligger Stockholm på bekvämt avstånd, vilket gör det möjligt att kombinera lugnet här med stadens utbud.
Huset är dessutom utrustat med ett modernt, appstyrt värmesystem som ger både komfort och kontroll i vardagen. För dig med elbil finns även installerad laddare, redo att användas.
VÄLKOMMEN HEM!

